Europejskie centrum chirurgii ręki

Infolinia (PN-PT 10-18): 00 48 535 911 112
00 48 535 555 999
Wybierz język:
pl en es ua ru ch
Europejskie centrum chirurgii ręki
Strona główna / Choroby / Choroba Kienbocka

Choroba Kienbocka

Co to jest?

Jałowa martwica dotyczy jednej z kości szeregu bliższego kości nadgarstka - kości księżycowatej. Jej pojawienie się i rozwój może powodować dyskomfort życia (niewielkie pobolewania) lub doprowadzić do degradacji funkcji nadgarstka (usztywnienie) wskutek zniszczenia kości księżycowatej oraz destabilizacji całego układu kości nadgarstka z powstaniem rozległych zmian zwyrodnieniowych.

Przyczyna

Związana jest z zaburzeniem ukrwienia kości, ale nie można jednoznacznie ustalić, co wywołuje początek choroby. Bierze się pod uwagę urazy (np. powtarzające się mikrourazy), zaburzenie dopływu (tętnice) i odpływu (żyły) krwi z kości . Nie można wykluczyć też wpływu innych chorób na rozwój choroby Kienbocka.

Objawy

Najczęstszym objawem jest ból nadgarstka zlokalizowany ponad kością. Ból nasilający się podczas używania ręki.

Badanie i rozpoznanie choroby

Badanie opiera się na dokładnym zebraniu wywiadu oraz zbadaniu ręki. Wykonuje się RTG ręki z nadgarstkiem, lecz w początkowym stadium choroby zmiany mogą być niewidoczne. Rozstrzygającym badaniem jest wykonanie Rezonansu Magnetycznego IMR lub Tomografii Komputerowej

Leczenie

W początkowych stadiach choroby można zastosować unieruchomienie nadgarstka w ortezie/gipsie. W przypadku zmian bardziej zawansowanych konieczne jest wykonania zabiegu operacyjnego(wykonanie rewaskularyzacji kości, usunięcie kości, wszczepy kostne, skracanie kości przedramienia, usztywnienie nadgarstka). Wybór rodzaju operacji zależy od stopnia zawansowania choroby. Sposób leczenia powinien być dokładnie omówiony z pacjentem przed jego rozpoczęciem

Po operacji

Przebieg oraz czas postępu choroby jest nieprzewidywalny. Zastosowane leczenie zachowawcze może nie przynieść oczekiwanych efektów. Po zabiegu operacyjnym może być konieczność zastosowania unieruchomienia (gips/orteza) na kilka tygodni. Rękę należy trzymać na temblaku, Jeżeli zalecona jest rehabilitacja należy ja rozpocząć.

Jeśli chcesz umówić się z naszym specjalistą chirurgii ręki, wybierz placówkę
Wybierz placówkę
Dane kontaktowe