Europejskie centrum chirurgii ręki

Infolinia (PN-PT 10-18): 00 48 535 911 112
00 48 535 555 999
Wybierz język:
pl en es ua ru ch
Europejskie centrum chirurgii ręki
Chirurgia ręki
Strona główna / O NAS / Chirurgia ręki

Chirurgia ręki

Chirurgia ręki

 

  • Co to jest?

Chirurgia ręki jest bardzo wąską częścią chirurgii zajmującą się leczeniem zachowawczym i chirurgicznym chorób kończyny górnej (ręki, nadgarstka, przedramienia, łokcia, ramienia i barku). Jest specjalizacją interdyscyplinarną, która wykorzystuje elementy chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii plastycznej, neurochirurgii.

  • Geneza

Rozwój chirurgii ręki sięga czasów II Wojny Światowej kiedy to Dr Sterling Bunnell został wyznaczony do zaopatrywania wojennych urazów rąk. Dr Bunnell bardzo szybko zrozumiał, że korzystniejsze jest mieć jednego chirurga z rozległą wiedzą, przeszkolonego i doświadczonego w chirurgii ręki i kończyny górnej niż wzywanie ortopedy aby zaopatrzył uraz kości, chirurga ogólnego lub chirurga naczyniowego do zaopatrzenia rany naczynia krwionośnego, neurochirurga aby leczyć uszkodzenie nerwu lub chirurga plastyka aby zaopatrzyć uszkodzenie tkanek miękkich. To założenie jest aktualne do dnia dzisiejszego od 1945 roku.

  • Idea

Dr Bunnel najlepiej zawarł to w słowach: „Skuteczne wyleczenie tych pacjentów jest bardzo trudne. Chirurgiczna rekonstrukcja ręki wymaga specjalnej, precyzyjnej techniki. Jest to złożony problem wymagający współpracy różnych specjalistów-ortopedy, chirurga plastyka, neurochirurga - wiedza każdego z nich osobno jest niewystarczająca aby naprawić rękę. Ze względu, że problem urazu ręki jest złożony chirurg też musi być taki sam. Chirurg musi ocenić sytuacje aby przygotować siebie do poradzenia sobie z każdym i wszystkimi uszkodzeniami tkanek kończyny.

Jeśli chcesz umówić się z naszym specjalistą chirurgii ręki, wybierz placówkę
Wybierz placówkę
Dane kontaktowe