Europejskie centrum chirurgii ręki

Infolinia (PN-PT 10-18): 00 48 535 911 112
00 48 535 555 999
Wybierz język:
pl en es ua ru ch
Europejskie centrum chirurgii ręki
Fajerwerki
Strona główna / Profilaktyka / Fajerwerki

Fajerwerki

HISTORIA FAJERWERKÓW


Dawno, dawno temu w pewnej chińskiej wiosce- Hunan Province blisko miasta Liu Yang, wiódł spokojne życie znany, stary kucharz. Słynął on z przyrządzania wyśmienitych potraw.

Pewnego razu zapragnął zrobić coś wyjątkowego. Aby jeszcze bardziej podkreślić niezwykły smak swoich dań, udał się na świeże powietrze, aby to właśnie tam oddać się sztuce kulinarnej. Wędrując do swojej ‘’polowej’’ kuchni, zaopatrzył się we wszystkie produkty niezbędne do pracy i rozpalenia ogniska.

Los chciał, aby tym razem wybitny kucharz, stał się Prometuszem swoich czasów. W trakcie przygotowań, kuchmistrz pomylił składniki. Użył materiałów, które dostarczył mu brat chemik - siarki, węgla drzewnego oraz soli.

Jakież było jego zdziwienie, kiedy mieszanka w kontakcie z ogniem, zajęła się kolorowym płomieniem. Doświadczenie wywarło na nim wielkie wrażenie. Był ciekaw, co wydarzy się jeśli umieści mieszaninę proszków, później nazwaną czarnym prochem, w bambusowej tubie. Zgodnie z jego przypuszczeniami po odpaleniu wystrzeliła ona ku niebu z ogromnym hukiem.


Początkowo wynalazek chińskiego kucharza był używany do odstraszania złych duchów. Z biegiem czasu zaczęto dodawać coraz więcej składników, co spotęgowało efektowność wybuchów. Niesamowite widowiska świetlne zainspirowały cały świat, zwłaszcza Europę. Własną produkcję sztucznych ogni rozpoczęły Włochy, później Niemcy, Anglia itd.

W dzisiejszych czasach fajerwerki podkreślają wyjątkowość i oryginalność uroczystości. Wypełniają one niebo miliardami świetlistych efektów. Rozjarzone i błyszczące gwiazdy, piwonie, chryzantemy i palmy wybuchające na nocnym niebie, wzbudzają zachwyt u każdego z nas.

Materiały umieszczone za zgodą: http://www.fajerwerki.net.pl

BEZPIECZEŃSTWO

1. Nie kupuj materiałów pirotechnicznych na bazarach niewiadomego pochodzenia.

2. Zawsze czytaj instrukcję obsługi danego produktu.

3. Fajerwerki odpalaj tylko na otwartej przestrzeni, z dala od drzew, suchych traw, stacji benzynowych, drutów wysokiego napięcia, latarni, itd. Upewnij się, czy odpalenie nie zagrozi bezpieczeństwu okolicy.


4. Nigdy nie odpalaj fajerwerków w zamkniętych pomieszczeniach oraz z balkonów, z ręki i z dachu pokrytego papą.

5. Fajerwerki przechowujemy w miejscach suchych, nienasłonecznionych oraz z dala od urządzeń elektrycznych i wszelkich źródeł ciepła mogących spowodować wybuch.

6. Nigdy nie wkładaj fajerwerków do kieszeni.

7. Nie umieszczaj petard w puszkach czy butelkach.

8. Trzymaj fajerwerki w oryginalnym opakowaniu.

9. Przechowuj je w miejscu niedostępnym dla dzieci. Tylko dorośli mogą odpalać fajerwerki.

10. Nigdy nie odpalaj materiałów pirotechnicznych będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

11. Nie trzymaj fajerwerków w ręce.

12. Nie kieruj fajerwerków w ludzi, zwierzęta, budynki, samochody, tereny leśne, etc.

13. Nie pochylaj się nad fajerwerkami przy odpalaniu ani też po skończonym efekcie. W zależności od potrzeby odpalaj kucając z boku.

14. Nigdy nie odpalaj ponownie niewypałów. Odczekaj 15- 20 min.

15. Nie zapominaj o swoich czworonogach. Przygotuj dla nich specjalne miejsce, tak by je odizolować od huku strzelających fajerwerków.

16. Nigdy nie majstruj przy zakupionych fajerwerkach oraz nie próbuj stworzyć własnych.

Materiały umieszczone za zgodą: http://www.fajerwerki.net.pl

JAK ODPALAĆ?

Flary - najczęściej używane w czasie meczów. Trzyma się ją w ręce. Aby odpalić flarę należy przyłożyć ogień do wyznaczonego miejsca.

Fontanny - postawić pionowo na ziemi i odpalić lont. Efekt - w zależności od wielkości - fontanna iskier, dużo światła.

Motylki, kamikadze, pszczółki - położyć na równej powierzchni, napisem (kolorową stroną) do góry i odpalić. Nie wolno rzucać motylków etc. Efekt - leci świdrem do góry i efektownie spala się w różnych kolorach.

Moździerz - pudełko z rurką (moździerzem) i kilkoma kulkami (ładunkami). Rurkę mocujemy na ziemi, aby przy strzale nie zachwiała się. Wkładamy pocisk do moździerza i rozwijamy lont na zewnątrz rury. Po odpaleniu pocisk wznosi się do góry i strzela. Każdy ładunek odpalamy osobno - w rurce może znajdować się tylko jedna kulka.

Rakiety - należy umieścić rakietę z kijkiem tak, aby mogła ona swobodnie się wzbić np.: do butelki czy rurki. Przedmiot, z którego wylatuje rakieta, powinien być stabilnie umocowany do ziemi, tak by nie miał możliwości przewrócenia się. Nie można wbijać rakiety w ziemię czy twardy śnieg, gdyż nie wystartuje i wybuch nastąpi w „punkcie zero”.

Rzymskie ognie - wbić pionowo w głęboki śnieg, włożyć do butelki lub przymocować do pionowego słupa, palu, tak, aby się nie przewrócił. Rzymskich ogni nie powinno się trzymać w rękach. Ostatni strzał z rurki, jeśli jest w powietrzu może wylecieć tyłem.

Wyrzutnie - postawić na równym podłożu i odpalić. Jeśli wyrzutnia jest tylko kilkustrzałowa, należy dodatkowo obłożyć ją kamieniami czy cegłami, tak by w czasie strzelania nie przewróciła się. Baterie strzelają do góry pojedynczo lub seriami.

Petardy - wyróżniamy kilka rodzajów: - diabełki, pchełki - rzucić o twarde podłoże. Nie podpalamy. Efekt - niewielki huk. - petardy lontowe - położyć petardę na ziemi i odpalić. - petardy draskowe - odpalić od draski i szybko rzucić lub położyć na ziemi. Petardy draskowe można odpalić również od draski w pudełku od petard, jeśli jest, lub od zapałek.

PAMIĘTAJ! Po odpaleniu każdego z fajerwerków należy oddalić się na bezpieczną odległość.

Materiały umieszczone za zgodą: http://www.fajerwerki.net.pl

Jeśli chcesz umówić się z naszym specjalistą chirurgii ręki, wybierz placówkę
Wybierz placówkę
Dane kontaktowe