Europejskie centrum chirurgii ręki

Infolinia (PN-PT 10-18): 00 48 535 911 112
00 48 535 555 999
Wybierz język:
pl en es ua ru ch
Europejskie centrum chirurgii ręki
Strona główna / Choroby / Zmiany zwyrodnieniowe rąk

Zmiany zwyrodnieniowe rąk

Co to jest?

Zmiany wytwórcze dotyczące kości, pochewek ścięgnistych, ścięgien powstające w przebiegu innych chorób np. Reumatoidalnego zapalenia stawów, Choroby zwyrodnieniowej stawów lub po urazach.

Objawy

Najczęstszym objawem jest ból i deformacja palców lub ręki. Początkowo bóle mogą pojawiać się sporadycznie w spoczynku, mogą nasilać podczas używania rąk aż do występowania bólów stałych powodujących degradacje życia. Bardzo często pojawiają się obrzęki nadgarstka czy palców łącznie z objawami stanu zapalnego ( ból obrzęk, zaczerwienienie, podwyższenie temperatury, ograniczenie ruchomości). Obrzęki mogą okresowo powiększać się i zmniejszać. Deformacje początkowo widoczne są w postaci zgrubień w okolicach małych stawów palców aż do rozległych deformacji reki uniemożliwiając jej normalne funkcjonowanie.

Badanie i rozpoznanie choroby

Rozpoznanie stawiane jest po dokładnym zebraniu wywiadu i zbadaniu Pacjenta. Najczęściej wystarczy wykonać zdjęcia RTG obu rąk z nadgarstkami, USG aby postawić rozpoznanie.
Często należy rozważyć konieczność wykonania badania Rezonansu Magnetycznego IMR lub Tomografii Komputerowej TK. Często należy skonsultować pacjenta z reumatologiem. Można też zlecić do wykonania badania krwi w kierunku chorób zapalnych i reumatycznych.

Leczenie

Pacjent może być leczony nieinwazyjnie lub inwazyjnie. Jeżeli przyczyną zmian zwyrodnieniowych jest choroba układowa np. RZS konieczne jest specjalistyczne leczenie reumatologiczne aby zmniejszyć stan zapalny i zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Nieinwazyjne metody leczenia:

  • Unieruchomienia - ortezy aby wyłączyć z ruchu rękę lub jej część. 
  • Można zastosować rehabilitacje i fizjoterapie.

Inwazyjne metody leczenia:

  • Zastosowanie tzw. „blokady” podając leki sterydowe w objęte bólem miejsce.
  • Terapia osoczem bogato płytkowym/ czynniki wzrostu tzw. PRP (Plateal Reach Plasma)
  • Podanie środków poprawiających „smarowanie” stawu np. kwas hialuronowy
  • Wykonanie zabiegu operacyjnego

Leczenie operacyjne

Może obejmować wycięcie zmienionych zapalnie struktur - tenosynovium, usunięcie płynu zapalnego, usunięcie ziarniny zapalnej, wszczepienie sztucznego stawu, usztywnienie stawu.
Sposób leczenia musi być dokładnie omówiony z Pacjentem przed rozpoczęciem leczenia.

Po operacji

Konieczne jest kontynuowanie leczenia ogólnego. Bezwzględnie wymagane jest stosowanie się do zaleceń swojego chirurga po wykonanym zabiegu operacyjnym oraz kontynuowanie rozpoczętej rehabilitacji. Często po zabiegu stosuje się różnego rodzaju unieruchomienia miękkie lub sztywne.

Pamiętajmy
Wszystkich zmian zwyrodnieniowych nie da się usunąć. Chorobę trzeba zaakceptować i minimalizować ból i dysfunkcje ręki, które może za sobą przynieść. Cel leczenia: poprawienie komfortu życia Pacjenta.


Jeśli chcesz umówić się z naszym specjalistą chirurgii ręki, wybierz placówkę
Wybierz placówkę
Dane kontaktowe