Europejskie centrum chirurgii ręki

Infolinia (PN-PT 10-18): 00 48 535 911 112
00 48 535 555 999
Wybierz język:
pl en es ua ru ch
Europejskie centrum chirurgii ręki
Strona główna / Choroby / Wady wrodzone rąk

Wady wrodzone rąk

Co to jest?

Nieprawidłowa budowa ręki u narodzonego dziecka związana z nieprawidłowym rozwojem płodowym

Przyczyna

Przyczyn powstawania wad wrodzonych ręki jest wiele : czynniki genetyczne (rodzinne występowanie pewnych deformacji), czynniki zewnętrzne wpływające na rozwój płodu. Bardzo często nie można ustalić jednoznacznej przyczyny powstania wady.

Objawy

Wady wrodzone mogą być proste i złożone. Mogą dotyczyć jednego, kilku palców lub wada może obejmować deformacje ręki nadgarstka, przedramienia, ramienia. Zdarza się, że podczas embriogenezy nie dochodzi do wykształcenia całej kończyny.

Najczęstsze wady:

  • Polidaktylia - palce dodatkowe
  • Syndaktylia - palcozrost


Badanie, rozpoznanie i leczenie

Badanie dziecka urodzonego z wadą wrodzoną ręki lub kończyny górnej powinno być przeprowadzone przez chirurga ręki lub chirurga mającego doświadczenie w takich przypadkach. Źle i za wcześnie postawiona diagnoza oraz nieprawidłowo rozpoczęte leczenie przez niedoświadczonego lekarza może doprowadzić do pogorszenia funkcji ręki w kolejnych latach życia.


Dla nowonarodzonego dziecka jego ręka jest perfekcyjna i najlepsza więc tym bardziej należy zastanowić się nad planowanym leczeniem. Rodzice muszą zrozumieć, że „poprawianie na siłę” matki natury nie zawsze jest najlepsze dla ich dziecka. Wszystkie warianty, etapy leczenia powinny być szczegółowo omówione z chirurgiem planującym leczenie - zwłaszcza operacyjne.

Po operacji

Konieczna jest stała kontrola z chirurgiem prowadzącym i kontynuowanie rehabilitacji.

Jeśli chcesz umówić się z naszym specjalistą chirurgii ręki, wybierz placówkę
Wybierz placówkę
Dane kontaktowe