Europejskie centrum chirurgii ręki

Infolinia (PN-PT 10-18): 00 48 535 911 112
00 48 535 555 999
Wybierz język:
pl en es ua ru ch
Europejskie centrum chirurgii ręki
Strona główna / Choroby / Zapalenie ścięgien deQuervaina

Zapalenie ścięgien deQuervaina

Co to jest?

Zapalenie Ściegien deQuervaina (czyt. de Kerwena) jest zespołem objawów spowodowanych stanem zapalnym w obrębie pierwszego przedziału ścięgien prostowników - pierwsze miejsce gdzie przebiegają 2 ścięgna kciuka.

Przyczyna

Stan zapalny dotyczy dwóch ścięgien: odwodziciel długi kciuka i prostownik krótki kciuka, które leża i przesuwają się w swoich tunelach /pochewkach będących ustabilizowanymi od zewnątrz ścięgnistą strukturą nazywaną troczkiem prostowników .
Wskutek przeciążenia ścięgien dochodzi do powstania stanu zapalnego wewnątrz tuneli/pochewek ścięgien co powoduje ich pogrubienie i zwiększenie tarcia pomiędzy ścięgnami a ich pochewkami a następnie pogrubienia troczka prostowników. Powoduje to pojawienie się dolegliwości bólowych i ograniczenia ruchomości kciuka. Objawy pojawiają się wtedy kiedy wykonujemy pewne powtarzające się czynności wymagające zginania i prostowania kciuka.
Bardzo często objawy choroby występują o młodych matek, które noszą na rękach małe dzieci .
Również inne czynności obciążające kciuki np. częste pisanie sms lub doznane urazy, złamania mogą spowodować pojawienie się objawów choroby.

Objawy

Głównym objawem choroby jest ból zlokalizowany u podstawy kciuka z boku nadgarstka.
Ból może pojawić się nagle lub narastać stopniowo. Ból może promieniować do końca kciuka lub na przedramię ograniczając ruchomość i siłę kciuka co może skutkować „wypuszczaniem” z rąk przedmiotów. Ból nasila się podczas wykonywania ruchów nadgarstka i kciuka zwłaszcza podczas chwytania i zakręcania przedmiotów.
Ponad miejscem bólu może pojawić się miękki obrzęk lub torbiel sugerujące toczący się stan zapalny w obrębie pierwszego przedziału ścięgien prostowników. Często bólowi towarzyszą zaburzenia czucia (mrowienia, drętwienia nazywane przez lekarza parestezjami) występujące na grzbiecie kciuka i palca wskazującego oraz na grzbiecie ręki. Parestezje można wywołać opukując w miejsce gdzie występuje największy ból.

Badanie i rozpoznanie choroby

Obrzęk, ból i zaburzenia czucia ponad przebiegiem pierwszego przedziału ścięgien prostowników u podstawy kciuka z boku nadgarstka pozwalają rozpoznać chorobę. Wykonanie testu Finkelsteina polegającego na zaciśnięciu wszystkimi palcami zgiętego kciuka a następnie zgięciu całej ręki w kierunku małego palca pozwala bardzo precyzyjnie potwierdzić istniejący stan zapalny ścięgien.

Leczenie

Początkowo leczenie może być zachowawcze.
Celem leczenia jest usunięcie dolegliwości bólowych, obrzęku, stanu zapalnego i ustąpienie zaburzeń czucia. Lekarz może zalecić przyjmowanie doustnych leków przeciw zapalnych, leków stosowanych miejscowo(maści) oraz unieruchomienia kciuka i nadgarstka przez stosowanie ortezy.
Można zastosować iniekcje (blokady) ze sterydowym lekiem przeciwzapalnym podawanym do przedziału gdzie leżą ścięgna w celu usunięcia objawów. Lekarz może zalecić także fizykoterapie/rehabilitacje aby zmniejszyć stan zapalny i usunąć objawy stanu zapalnego.
Bardzo często zaprzestanie obciążania kciuka wystarcza aby odczuć poprawę.


Kiedy leczenie nieoperacyjne nie przynosi efektu pozostaje do wykonania zabieg operacyjny polegający na otwarciu/przecięciu przedziału w którym biegną ścięgna powodując zwiększenie objętości przedziału i usunięcie nadciśnienia powodującego objawy choroby.

Po operacji

Po zabiegu operacyjnym Pacjent może od razu poruszać kciukiem I nadgarstkiem i wykonywać różne czynności dnia codziennego.
Dolegliwości bólowe mogą zaniknąć zaraz po operacji lub w kilka tygodni później
W zawansowanych przypadkach choroby uzyskanie normalnego czucia na ręce może potrwać nawet kilka miesięcy
Lekarz może zalecić fizykoterapie po zabiegu operacyjnym lecz uzależnione jest to od indywidualnych wskazań. Lekarz wybierze dla Państwa najlepszy sposób leczenia.

Jeśli chcesz umówić się z naszym specjalistą chirurgii ręki, wybierz placówkę
Wybierz placówkę
Dane kontaktowe